login

Awards 2006

Click here to view all the 2006 Award photos

John Cox Memorial Trophy/Mondo Butchers Award
Most Outstanding Apprentice

Winner           Royston Clark - Hyatt Regency Perth

 

Bell-Vista Fruit & Veg
Most Outstanding 1st Year Apprentice

Winner                     He Ha - Wentworth Plaza Hotel
Runner-up James Lynch - Brass Monkey Hotel
Finalists Heidi Rose Gallano - Wentworth Plaza Hotel
  Luke Tregenza - Brass Monkey Hotel

 

Australian Medical Association (WA)
Most Outstanding 2nd Year Apprentice

Winner               Jennifer Myhill - Rydges Hotel Perth
Runner-up        Michael Kay - White Salt
Finalists                                  Genaveve Haswell - SJOG Murdoch
  Stephanie Johnston - Clancy's Fremantle / University Club WA

 

Australian Medical Association (WA)
Most Outstanding 3rd Year Apprentice

Joint Winners Christopher Lee - Oriel Cafe
Joint Winners Royston Clark - Hyatt Regency Perth
Runner-up           Lianna Reynolds - 150 East Riverside
Finalists Alison Castanheira - Ocean Beach Hotel
  Marcel Donath - Rydges Hotel Perth

 

Australian Hotels Association
Most Outstanding Final Year Apprentice 

Winner           Stacey Waters - formerly Hyatt Regency Perth
Runner Up Kristy Di Iulio - Greenwood Tavern
Finalists Brent Ormond - Clancy's Applecross
  Emma Whetnall - Royal Perth Yacht Club

 

Bell-Vista Fruit & Veg 
Most Improved Apprentice 

Winner             Nathaniel Woodland - Sail & Anchor
Finalists Tamara Hatton - Clancy's Fremantle
  Vanessa Hawes - Total Catering Solutions
  Ryan Sharp - The Foundry Pub & Grill
  Caroline Stevenson - 150 East Riverside

 

Meat & Livestock Australia (WA) 
School Apprentice of the Year

Winner           Lauren Bettley - Rosie O'Grady's Fremantle
Runner-up Alice McDonnell - Belgian Beer Cafe
Finalists Gavin Chin - The Moon Cafe
  Francis Hormandsdorfer - Miss Maud Carillion
  Hannah Johnson - Walters River Cafe
  Rowan Pyke - Dellaware North

 

Gibson & Paterson  
Most Improved Trainee

Winner  Corey Senior - The Vic

 

Cut-it-Out   
Trainee of the Year

Winner                Peter Pangestu - Total Catering Solutions
Runner-up Michael Lubach - Dellaware North

 

Bell Vista Fruit & Veg Co   
Employer of the Year - Small / Medium Category

Winner   Wentworth Plaza Hotel

 

Australian Hotels Association   
Employer of the Year - Large Category

Winner   ALH Group                     

 

Hospitality Group Training    
Chairman's Ambassador Award

Winner          Jeremy Fischer - Subiaco Hotel

 

Contact Us

38 Parliament Place
West Perth 6005
Western Australia

T: +61 8 9481 1602
F: +61 8 9481 1603
Contact Us