login
 

Awards 2012

Click here to see all of the awards photos

 

 

John Cox Memorial Trophy/Mondo Butchers Award
Most Outstanding Apprentice

 

Winner Rebecca Wilson

Bell-Vista Fruit & Veg
Most Outstanding 1st Year Apprentice

Winner                        Lani Mumford – The Brisbane Hotel
Runner-up Gerrit Jansen van Rensberg – Delisio 
Finalists Hudson Stokes – Novotel Vines Resort
  Breanna Thompson – Wentworth Plaza Hotel

 

Don Hancey - Panorama Catering Award
Most Outstanding 2nd Year Apprentice

Winner                  James Cole-Bowen  – White Salt 
Runner-up Ben Walker – Leap Frogs 
Finalists Kris Bech-Howley – The Raffles Hotel
  Kate Corkhill – Matilda Bay Restaurant
  Megan Tangianau – Suburban Table

Australian Hotels Association 
Most Outstanding Final Year Apprentice 

Winner                   Cherise Minas – The Royal 
Runner Up Jasmine Stocco – RSL WA Anzac Club 
Finalists Jasmine Graham – The Breakwater
  Mat Groves – Rendezvous Hotel Perth
  Sinead King – Mantra on Murray

Bell-Vista Fruit & Veg  
Most Improved Apprentice 

Winner          Hudson Stokes – Novotel Vines Resort 
Runner Up Michela Trutwein – Travelodge Perth 
Finalists                     Mat Groves – Rendezvous Hotel Perth
  Aaron Loong – Country Comfort Intercity
  Jasmine Stocco – RSL WA Anzac Club
  Breanna Thompson – Wentworth Plaza Hotel

Meat & Livestock Australia (WA)  
School Apprentice of the Year

Winner          Paige Dittmer – Subiaco Hotel 
Runner Up   Jordan Cooke – The Raffles Hotel 
Finalists                       James Hayes – Source Foods
  Reagan Lee – The Royal
  Rebecca Roberts – Miss Mauds Swedish Hotel
  Rachel Robins – Balmoral Hotel
  Alexandra Simes - The Breakwater
  Natasha Williams – Hyde Park Hotel
  Scott Wise – Clancy’s Fish Pub Applecross

Australian Medical Association (WA)   
Most Improved Trainee

Winner       Ryan Courtney – Dee Kaf

Cut-it-Out    
Trainee of the Year

Winner                  Hannalyn Villamor – University Club WA
Runner-up Diana Krussche – Clancy’s Fish Pub 
Finalists James Hayes – Source Foods

Australian Hotels Association    
Employer of the Year

Winner The Raffles Hotel

Margaret Johnson    
Quiet Achiever Award

Winner                Kris Bech-Howley - The Raffles Hotel

Hospitality Group Training     
Chairman's Ambassador Award

Winner                 Mat Groves – Rendezvous Hotel Perth