login

External Awards

2014

 

  • WA Nestle Golden Chefs Hat Award - Gold Medalists

                     Cheris David (former HGT Apprentice hosted by The Royal on the Waterfront)

                     Stacey Currell (former HGT Apprentice hosted by The Royal on the Waterfront)

  • WA Nestle Golden Chefs Hat Award - Bronze Medalists 

                     Steven Hams (3rd Year Apprentice Chef hosted by The Left Bank)

                     Daniel Golds (2nd Year Apprentice Chef hosted by National Hotel Fremantle)

  • WA Training Awards

                      Taylor Wood - School Based Apprentice of the Year

                      (School Based Apprentice Chef hosted by Matilda Bay)

 

  • Restaurant and Catering Awards 

                      Peta Rule - WA Apprentice of the Year

                      (3rd Year Apprentice Chef hosted by Lalla Rookh Bar and Eating House)

 


2013

  • WA Oceanfest

                   James Cole-Bowen - Apprentice of the Year

                   (3rd Year Apprentice Chef hosted by White Salt)

  • WA Nestle Golden Chefs Hat Award - Silver Medalists

                   Cherise Minas (former HGT Apprentice hosted by The Royal on the Waterfront)

                   Sinead King (3rd Year Apprentice Chef hosted by The Royal on the Waterfront)

 


2012

  • WA Training Awards 

                   Paige Dittmer - Finalist - School Based Apprentice of the Year

                   (School Based Apprentice Chef hosted by Subiaco Hotel)

  • Challenger Institute of Technology Awards

                   Rebecca Wilson -  Apprentice of the Year

                  (3rd Year Apprentice hosted by X-Wray Cafe)


2011

  • WA Nestle Golden Chefs Hat Award  - Gold Medalist

                 Cherise Minas

                 (2nd Year Apprentice Chef hosted by Wentworth Plaza Hotel)

  • WA Nestle Golden Chefs Hat Award - Silver Medalist

                 James Cole-Bowen 

                (2nd Year Apprentice Chef hosted by White Salt)

  • Challenger Institute - Hospitality Student of the Year

                 Rebecca Wilson

                 (2nd Year Apprentice Chef hosted by X-Wray Cafe)

  • VET Schools Student of the Year

                 Sinead O'Dea

                 (School Based Apprentice Chef  hosted by Crown Plaza Hotel)

  • Restaurant & Catering Industry Association Apprentice of the Year

                 Ryan Larsen

                 (3rd Year Apprentice hosted by The Boulevard Hotel)

  • Australian Culinary Federation's National Apprentice of the Year Competition

                Cherise Minas

                (2nd Year Apprentice Chef hosted by Wentworth Plaza Hotel)